Hero image

Estoński CIT czy przeniesienie biznesu do Estonii, aby obniżyć podatki

Co to jest estoński CIT i jakie korzyści przynosi przedsiębiorcom?

Polski ustawodawca określa w projektowanych przepisach estoński CIT jako ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. Ma on stanowić alternatywę dla tradycyjnego CIT. Korzyścią ma być nie tylko odroczenie momentu opodatkowania do wypłaty zysku, ale także efektywnie niższe opodatkowanie z perspektywy udziałowca / akcjonariusza. Podatnicy będą rozliczać się estońskim CIT w 4-letnich okresach, które będą mogły być przedłużane na kolejne 4-letnie okresy. Stawki opodatkowania estońskiego CIT mają wynieść 25% lub 20% albo 15% lub 10% (mali podatnicy). Obecna stawka CIT na poziomie spółki to 19% albo 9% (mali podatnicy). Stawka PIT dla wypłaty dywidend wynosi zaś 19%. Według obliczeń Ministerstwa Finansów, łączna stawka opodatkowania będzie wynosić:

Z estońskiego CIT nie będą mogli skorzystać wszyscy podatnicy. Estoński CIT adresowany jest do podmiotów z sektora mali i średni przedsiębiorcy, którzy spełniają dodatkowe warunki.

 • Roczny przychód nie może przekroczyć 50 mln zł (z VAT);
 • Udziałowcami / akcjonariuszami mogą być tylko osoby fizyczne (także nierezydenci);
 • Zatrudnienie co najmniej 3 pracowników w stosunku rocznym (nie wlicza się do tego udziałowców / akcjonariuszy);
 • Brak możliwości posiadania udziałów w innych spółkach;
 • Konieczność inwestowania w środki trwałe - wydatki na firmowe środki trwałe powinny wzrosnąć przynajmniej o 15 proc. w dwuletnim okresie (nie mniej niż 20 tys. zł) lub o 33 proc. w czteroletnim okresie (dolny limit to 50 tys. zł);
 • Mniej niż połowa przychodów pochodzi z tzw. dochodów pasywnych (np. dywidendy, odsetki, realizacja praw z instrumentów finansowych);
 • Nie sporządza sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości w wybranych przypadkach (przypadki, o których mowa w art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości).

Ile CIT płaci się w Estonii?

Efektywnie, bardzo prawdopodobne jest to, że nie zapłaci się CIT w Estonii wcale. CIT pobierany jest dopiero w momencie dystrybucji środków do zarządu, w postaci dywidendy. Od 2020 roku stawka ta wynosi 20% i nie ma żadnych dodatkowych opłat ani podatków od zysków kapitałowych. Technicznie rzecz biorąc, warto zauważyć, że CIT w Estonii jest inną formą opodatkowania niż tradycyjny CIT stosowany w innych krajach, ponieważ opiera się na zasadzie tzw. podwójnej opodatkowania (tj. opodatkowanie dochodu firmy i dochodu udziałowców/fundatorów). W praktyce oznacza to, że firmy w Estonii nie muszą płacić CIT od swoich zysków, jeśli te zyski są reinwestowane w firmę lub wypłacane w formie dywidendy, natomiast opodatkowane zostają jedynie w momencie faktycznego wypłacenia ich właścicielom.

Jakie kroki należy podjąć, aby przenieść swoją firmę do Estonii?

Aby przenieść firmę do Estonii, należy podjąć kilka kroków.

 1. Załóż konto e-Residency: Jest to pierwszy krok do rozpoczęcia procesu przeniesienia firmy do Estonii. Aby założyć konto e-Residency, należy złożyć wniosek i opłacić opłatę.
 2. Wybierz formę prowadzenia działalności: Po uzyskaniu e-Residency, należy wybrać formę prowadzenia działalności w Estonii. Można założyć spółkę z o.o., jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę akcyjną.
 3. Zarejestruj swoją firmę: Następnym krokiem jest zarejestrowanie swojej firmy w Estonii. W tym celu należy złożyć odpowiednie dokumenty i uiścić opłaty rejestracyjne.
 4. Otwórz konto bankowe: Aby prowadzić działalność w Estonii, potrzebne jest konto bankowe. Istnieje kilka opcji banków, z którymi można otworzyć konto.
 5. Skontaktuj się z urzędem skarbowym: W Estonii istnieje specjalny Urząd Skarbowy dla przedsiębiorców, który udziela informacji i pomocy w zakresie podatków i rozliczeń.
 6. Przenieś swoją działalność: Po zakończeniu wszystkich formalności i uzyskaniu wszystkich niezbędnych zezwoleń, można rozpocząć przenoszenie swojej działalności do Estonii.

Warto pamiętać, że proces przeniesienia firmy do Estonii może być skomplikowany, więc warto skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie, którzy pomogą w rozwiązaniu wszelkich wątpliwości i problemów.

Jakie rodzaje firm najlepiej nadają się do przeniesienia do Estonii i osiągną największe korzyści Estońskiego CIT?

Firmy, które mają głównie dochody z eksportu, handlu elektronicznego lub innych usług internetowych, takich jak programiści lub projektanci, często osiągają największe korzyści z Estońskiego CIT. Jest to spowodowane tym, że Estonia ma korzystne przepisy podatkowe dla przedsiębiorców w tych branżach. Jednak każda firma, która spełnia wymagania przeniesienia swojej siedziby do Estonii i jest gotowa tam działać, może skorzystać z korzyści podatkowych Estońskiego CIT.

Jakie są wymagania i ograniczenia związane z przeniesieniem firmy do Estonii i korzystaniem z estońskiego CIT?

Przeniesienie firmy do Estonii i korzystanie z Estońskiego CIT wiąże się z pewnymi wymaganiami i ograniczeniami. Oto niektóre z nich:

 • Właściciel firmy lub członkowie zarządu muszą posiadać adres zamieszkania w Estonii lub powierzyć reprezentację firmy w Estonii licencjonowanemu biuru rachunkowemu lub adwokatowi.
 • Firma musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą w Estonii i posiadać stały adres.
 • Firma musi prowadzić swoją działalność w sposób zgodny z estońskim prawem i przepisami podatkowymi.
 • W przypadku korzystania z tzw. "korzyści pakietu", czyli korzystania z Estońskiego CIT oraz e-rezydencji, właściciel firmy musi przestrzegać określonych limitów wypłat dywidend i wynagrodzeń.

Warto zauważyć, że wymagania i ograniczenia te mogą się różnić w zależności od konkretnych okoliczności i potrzeb firmy. Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu firmy do Estonii i korzystaniu z Estońskiego CIT, warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami i skonsultować z odpowiednimi specjalistami.

Jak łatwo przejść przez ten proces?

Jeśli szukasz sposobu na redukcję podatku i chcesz przenieść swoją firmę do Estonii, warto rozważyć skorzystanie z usług firmy Xolo. Xolo oferuje kompleksowe usługi rejestracji firmy, zautomatyzowanej księgowości oraz raportów podatkowych w Estonii, co pozwoli Ci skupić się na prowadzeniu swojego biznesu, a jednocześnie osiągnąć korzyści związane z estońskim CIT. W porównaniu do tradycyjnych firm księgowych, Xolo oferuje zautomatyzowane rozwiązania, dostępne z interaktywnego dashboard’u. Dzięki Xolo masz dostęp do narzędzi, które pomogą Ci w skutecznym zarządzaniu finansami Twojej firmy, a wszystkie formalności związane z rejestracją i księgowością będą załatwione za Ciebie. Jeśli zarejestrujesz swoją firmę przez link https://www.xolo.io/ref/DOMGRO, otrzymasz €100 zniżki na pierwszy miesiąc korzystania z usług Xolo.

Jakie są przykłady firm, które przeniosły swoje siedziby do Estonii i osiągnęły sukces?

Jednym z największych sukcesów osiągniętych przez firmę przeniesioną do Estonii jest TransferWise (obecnie Wise), firma zajmująca się usługami finansowymi, która przeniosła swoją siedzibę do Tallinna w 2011 roku. Od tamtej pory TransferWise stał się jednym z najbardziej znanych przedsiębiorstw fintech na świecie i został wyceniony na kilkanaście miliardów dolarów. Inne przykłady firm, które przeniosły swoje siedziby do Estonii, to Taxify (obecnie Bolt), Skype, Pipedrive i Lingvist. Wszystkie te firmy cieszą się międzynarodowym uznaniem i osiągnęły sukces po przeniesieniu swoich siedzib do Estonii.